Київський театр юного глядача на Липках
Заснований як Державний театр для дітей, ТЮГ впродовж історії не раз змінював свою назву (носив імена Івана Франка, Максима Горького, Ленінського комсомолу), переїжджав у різні приміщення (першу виставу грали у Будинку вчителя). Незмінними для різних поколінь, що працювали у ньому впродовж усіх років, залишалися дух служіння мистецтву, бажання вводити у таємничий світ театру, закохувати у нього дітей, підлітків та їхніх батьків. Театр на Липках – особливий творчий колектив, адже він працює для різних вікових категорій. Гостинно відчиняючи двері зранку перед малюками, ввечері ТЮГ показує вистави для підлітків, молоді і дорослих.
З Київським ТЮГом у різні часи співпрацювали видатні майстри театрального мистецтва – К. Станіславський, А. Бучма, В. Татлін, К. Кошевський, М. Фореггер та багато інших . Театр юного глядача неодноразово нагороджувався преміями та грамотами, його вистави брали участі у різноманітних фестивалях та конкурсах, отримували фахові нагороди та державні відзнаки.
З 1991 року Театром юного глядача на Липках керує народний артист України Віктор Гирич. За чверть століття роботи в тюгівському колективі він заслужив репутацію режисера. Успішно ставить спектаклі для глядачів різного віку. Театр постійно перебуває в стані мистецького пошуку, його трупу весь час поповнюють молоді актори, запрошуються на постановку різні режисери. Свого часу тут працювали відомі тепер митці Роман Віктюк, Богдан Бенюк, Віталій Лінецький.
Сьогодні в репертуарній афіші театру понад 30 вистав, серед яких значаться як п’єси сучасних драматургів, так і твори відомих класиків вітчизняної та світової літератури:
- Вільяма Шекспіра;
- Пьєра-Огюстена Карона Бомарше;
- Лопе де Вега;
- Ганса Христіана Андерсена;
- Самуїла Маршака;
- Лесі Українки;
- Антона Чехова;
- Олександра Островського;
- Івана Тургенєва;
- Марка Твена;
- братів Грім;
- Астрід Ліндгрен;
- Яна та Ірини Златопольських;
- Елеонори Портер…
Восени наступного року Київський театр юного глядача на Липках буде святкувати своє дев’яносторіччя. Яким він зустріне чергову круглу дату, яким буде його обличчя у наступні роки, залежить не лише від колективу театру, а й від глядача. Бо саме глядач є тим останнім ланцюжком у процесі створення вистави, без якого Театр як явище просто неможливий.