Сезон кліщів: як вберегти себе та дитину


Опубліковано 19 Травень 2025 о 10:00

Блог Діти в місті Київ >  Різне >  Сезон кліщів: як вберегти себе та дитину


Сезон кліщів: як вберегти себе та дитину

Photo: Freepik


Літо на порозі, і вже скоро діти бавитимуться на вулиці, бігатимуть біля річки та подорожуватимуть туристичними маршрутами. Під час такого дозвілля не варто забувати про небезпеку, яка затаїлася у травах та кущах. «Діти в місті» зібрали поради, які допоможуть вам захиститися від кліщів.


Серйозна небезпека


Кліщі, які активізуються у теплу пору року, здатні переносити небезпечні захворювання, такі як хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт. У 2024 році в Україні було зафіксовано понад 5 тис. випадків цієї хвороби, 558 випадків – у дітей. Ця хвороба уражає нервову систему та суглоби, а кліщовий енцефаліт призводить до запалення головного мозку.


Захист – найкраща профілактика



Photo: Центр громадського здоров’я


Щоб захистити себе і дитину від такої небезпеки, необхідно бути обачними. У першу чергу, необхідно слідкувати за місцями, де ви відпочиваєте. У багатьох парках України проводять обробку від кліщів, про що є інформаційні таблиці. Якщо таких табличок немає, варто бути обережними. Багато кліщів у Карпатах, тому під час відпустки там варто особливо уважно спостерігати за тим, що вдягати.


То як захистити дитину?


Перше – це одяг. Використовуйте світлий одяг, на якому добре буде видно комах. Обов’язково обирайте одяг з довгими рукавами та штанами, які щільно прилягають до тіла. Використовуйте головний убір, адже часто кліщі можуть впасти на дитину з кущів зверху.

Використовуйте репеленти – будь-який доступний засіб від комах. Як правило, ці засоби захищають одразу від деяких груп комах – кліщів, комарів та інших шкідників.

Беріть за правило добре оглядати дитину після прогулянок на природі. Необхідно ретельно перевірити тіло на наявність кліщів, особливо в місцях з тонкою шкірою.


Вам може стати в нагоді наша стаття: Перша допомога при укусі павуків


Що робити, якщо дитину вкусив кліщ



Photo: Freepik


Не варто одразу панікувати, адже не всі кліщі переносять хвороби. Лікар має акуратно видалити кліща. Якщо можливості звернутися до лікаря немає, необхідно самостійно видалити кліща пінцетом. Важливо не пошкодити його, а обережно викрутити зі шкіри. Після цього місце укусу необхідно промити водою з милом та обробити антисептиком.

Протягом 30 днів після укусу необхідно слідкувати за місцем укусу і загальним станом дитини. Звертайте увагу на можливі почервоніння або висипи та звертайтеся до лікаря, якщо помітили будь-які небезпечні зміни.

Попри те, що хвороби, які передає кліщ дуже небезпечні, при правильному підході можна їх уникнути. Наприклад, хвороба Лайма (бореліоз) передається не миттєво, а через 12–24 години після укусу. На ранній стадії ця хвороба добре лікується антибіотиками. Кліщовий енцефаліт зустрічається в Україні набагато рідше, ніж хвороба Лайма. Інші захворювання, які передають кліщі, взагалі поодинокі випадки.


Додамо, що за даними Центру громадського здоров’я, в Україні лише 2–5% кліщів є носіями борелій (збудників хвороби Лайма). Це значить, що більшість укусів кліщів не призводять до хвороби.


Читайте також: Безпечне перебування на природі: захист від укусів кліщів, комарів і ос






Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук