Гормональні контрацептиви: користь та ризики


Опубліковано 06 Лютий 2025 о 16:00

Блог Діти в місті Київ >  Здоров'я та спорт >  Гормональні контрацептиви: користь та ризики


Гормональні контрацептиви: користь та ризики

Photo: mdclinics.com.ua


Є два основні типи контрацепції — гормональна та негормональна. Негормональні засоби створюють фізичну перешкоду для контакту яйцеклітини зі сперматозоїдом або запобігають імплантації ембріона. Дія гормональних засобів полягає в зміні менструального циклу, щоб виключити зачаття. Ефективність гормональної контрацепції досить висока, але має низку сторонніх, але корисних ефектів, тому вона дуже популярна. Який вибір гормональних контрацептивів, яку користь, крім протизаплідного ефекту, можуть принести і які ризики?


Як діють гормональні контрацептиви


Два головні жіночі статеві гормони — естроген і прогестерон — регулюють фази менструального циклу. Рівні естрогену та прогестерону змінюються протягом циклу, і ці зміни спочатку стимулюють зростання ендометрію та готують матку до вагітності, гарантують овуляцію, а потім, якщо зачаття не відбувається, спричиняють руйнування та відторгнення ендометрію, тобто менструацію.

Гормональні контрацептиви імітують ці коливання статевих гормонів, регулюючи менструальний цикл. Вони запобігають настанню овуляції та згущують цервікальний слиз, роблячи його непрохідним для сперматозоїдів.

Овуляцію пригнічує гормон прогестин. Однак іноді використання одного лише прогестину призводить до появи міжменструальних кров'янистих виділень і навіть кровотеч. Тому гормональні контрацептиви поділяються на ті, що містять лише прогестин, і ті, що містять прогестин та естрогени, їх називають комбінованими. Однак і комбіновані контрацептиви не є універсальними.


Неможливо сказати, які гормональні протизаплідні засоби кращі чи гірші — кращі ті, які підходять саме цій жінці. Ось чому підбирати гормональні засоби контрацепції має лікар: з цим може допомогти гінеколог у Києві, наприклад, у центрі репродуктивної медицини «Мати та дитина».



Користь гормональних контрацептивів поза їх протизаплідною дією


Оскільки гормональні контрацептиви мають властивість регулювати менструальний цикл, їх використовують для лікування деяких розладів, пов'язаних з порушенням циклу. Серед них надмірно рясні менструації (менорагія), болючі та нерегулярні менструації (альгодисменорея), ендометріоз, синдром полікістозних яєчників (СПКЯ), а також акне. Вибір препаратів залежить від їх типу та конкретного захворювання.


Ризики, пов'язані з гормональною контрацепцією


Гормональні контрацептиви можуть мати короткострокові та довгострокові сторонні ефекти. Найпоширенішими з короткострокових є головний біль, нудота, болючість молочних залоз та перепади настрою. Зазвичай вони зникають за кілька тижнів після початку вживання препаратів і не мають наслідків.

Довгострокові побічні ефекти охоплюють:

  • Підвищення ризику венозної тромбоемболії.
  • Підвищення ризику інсульту та інфаркту міокарда у жінок зі схильністю до серцево-судинної патології.
  • Незначне підвищення артеріального тиску.
  • Підвищення рівня цукру на крові (контрацептиви з одним прогестагеном).
  • Посилення росту волосся на тілі.
  • Депресію.

Зазвичай ці ефекти проходять через деякий час після припинення вживання. Що стосується ризику розвитку раку ендометрію та яєчників, то результати досліджень суперечливі. Одні підтверджують незначне зростання ризику на початку курсу, інші не виявляють. Загальноприйнята медична думка: регулярне вживання гормональної контрацепції знижує ризик розвитку цих видів раку, а також раку товстої кишки.

Висновок: правильно підібрані гормональні контрацептиви безпечні та навіть корисні, їхня дія оборотна, а ризики незначні. Проте вони можуть загрожувати жінкам із проблемами серця та судин, тому швидше за все лікар порекомендує їм інші варіанти захисту.


Автор: Григор'єва Мар'яна Ігорівна — акушер-гінеколог, репродуктолог.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, вул. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б





Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук