Ліцей vs школа: чим відрізнятимуться заклади освіти в Україні


Опубліковано 11 Липень 2025 о 10:00

Блог Діти в місті Київ >  Освіта >  Ліцей vs школа: чим відрізнятимуться заклади освіти в Україні


Ліцей vs школа: чим відрізнятимуться заклади освіти в Україні

Photo: Freepik


З 2027 року освітня система в Україні остаточно трансформується у три освітні ланки. Шкільна освіта буде поділена на початкову школу, базову середню та старшу профільну освіту. У зв’язку з цим трансформуються і самі заклади освіти. Початкові класи та середня освіта будуть у школах та гімназіях, а старші класи залишаться лише у ліцеях. «Діти в місті» дізнавалися, чим відрізнятиметься ліцей від звичайної школи.


Ліцей у новій моделі


Раніше ліцеї були частиною звичайної освіти та охоплювали навчання з 1 по 12 клас. В деяких ліцеях навчання починалося з середньої школи. Відтепер у ліцеях навчатимуться переважно 10-12 класи. Ліцей може бути відокремленим від 1–4 чи 5–9 класів закладом освіти. Іноді ліцеї навіть матимуть окреме приміщення або навіть пансіонат чи гуртожиток.

Ліцеї в сучасній системі координат матимуть від 100 учнів, щоб забезпечити формування груп за різними профілями. Учні в ліцеях зможуть обирати між академічним (STEM, гуманітарним, мовно-літературним) або професійним ліцеєм (наприклад, ліцеї безпекового спрямування).


Головні відмінності



Photo: Freepik


Найголовніша відмінність у тому, що в школах тепер навчатимуть до 9 класу, а в ліцеях – старших дітей. Крім того, відрізнятимуться предмети, формат навчання та цілі випускника.

Якщо раніше у старшій школі діти отримували загальний освітній профіль, то тепер у 9-12 класах вони вже зможуть отримати старт у професії або ж, при бажанні, краще підготуватися до ЗНО.

У ліцеях передбачений модульно-груповий формат, курси, семестрова організація. У той час як в школах залишатиметься класно-урочна система.

Якщо школи мають знаходитися у кожному населеному пункті, то з ліцеями ситуація інша. Ліцеї розподілятимуться територіально за демографічною картиною.

Передбачається, що ліцеї матимуть краще оснащення. Це STEM-лабораторії та сучасна матеріальна база, у той час як в школах будуть лише базові обмежені лабораторії.

Ще одна відмінність – це профілі та обов’язкові предмети. У школах обов’язковими були всі предмети, а в ліцеях залишиться лише обмежена кількість. Натомість, діти зможуть обирати, що вони поглиблено вивчатимуть у старшій школі.


Вам може знадобитися наша стаття: Реформа старшої школи: як працюватиме нова «Профільна»?


Нові можливості та виклики



Photo: Freepik


Наразі відбувається перехідний етап, тож багатьом дітям, які зараз навчаються в середній школі, важко зрозуміти, що робити зі своєю освітою далі. Деяким доведеться змінювати школу на ліцей, інші – підуть навчатися в коледжі. У будь-якому разі, багатьом дітям доведеться адаптуватися до нової системи.

Варто зазначити, що на реформу вже виділені значні кошти, які підуть на закупку обладнання лабораторій і STEM‑кабінетів  у ліцеях. Це гарні можливості для дітей отримувати освіту не за підручниками, а на реальній практиці.

Крім того, великою перевагою стане зменшення навантаження, коли зайві предмети будуть виключені з програми, а дитина зможе сфокусуватися на головному. Також впроваджуватиметься навчання групами за інтересами.


Реформа освіти в Україні передбачає, що профорієнтація для дітей проводитиметься вже з 5 класу. Завдяки такій підготовці, до 9 класу діти вже зможуть більш усвідомлено підходити до вибору профілю, розуміючи, що їм дійсно цікаво. Реформа відкриває нові можливості для старшокласників, але серйозним викликом залишається якість викладання та підтримка з боку громади.


Читайте також: Субвенції на освіту: на що держава виділить кошти






Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук