Що робити, якщо дитина бреше: поради для батьків


Опубліковано 07 Січень 2025 о 10:00

Блог Діти в місті Київ >  Різне >  Що робити, якщо дитина бреше: поради для батьків


Що робити, якщо дитина бреше: поради для батьків

Photo: Freepik


Більшість дітей вдається до брехні з різних причин. Це явище може стривожити батьків, але важливо на ранніх стадіях з’ясувати – це небезпечний сигнал або просто прояв поганої поведінки. Коли ви зрозумієте причини, зможете допомогти дитині в майбутньому уникнути подібних ситуацій.

«Діти в місті» допоможуть вам зорієнтуватися в причинах дитячої брехні.


Чому діти брешуть?


Як і у випадку з дорослими, причин у дитячої брехні може бути багато. Розглянемо найпоширеніші.


Страх покарання

Дитина може боятися суворої реакції близьких або вчителів, тому приховуватиме правду, щоб її не покарали. В сім’ях, де не терплять помилки, цей страх може бути особливо сильним, а брехня навіть через дрібниці.


Прихована вигода

Іноді діти можуть збрехати, щоб отримати бажане або привернути увагу. Ця брехня може бути направлена не лише на дорослих, а й на одноліток.



Photo: Freepik


Низька самооцінка

Інколи діти настільки погано почувають себе, що брешуть лише для того, щоб виглядати краще в очах друзів, і навіть у своїх власних очах.


Копіювання поведінки дорослих

Якщо дитина бачить, що її найрідніші люди вдаються до брехні, вона розумітиме, що це нормально, тому при нагоді копіюватиме таку поведінку.


Читайте також: Велика маленька брехня: чому не можна обманювати дітей


Що з цим робити?



Photo: Freepik


Не варто одразу емоційно реагувати на брехню. На початку спробуйте з’ясувати причини. Наприклад, прямо запитайте у дитини, чому вона вирішила скрити від вас цю інформацію. Коли буде відома причина, можна буде працювати з цим.

Перше, від чого потрібно відмовитися, це критика й осуд. Забезпечте безпечний простір, в якому дитина, як мінімум, не буде боятися сказати правду. Хваліть дитину за чесність, навіть, якщо її вчинки шокують вас. Донесіть до дитини важливу думку про те, що ви готові підтримати її в будь-якій ситуації.

Важливо пояснювати дитині наслідки брехні, наводити приклади та історії, відповідно до віку. Наприклад, маленьким діткам можна розповідати казки про «Піноккіо» або про хлопчика та вовків. Підліткам можна наводити ситуації з життя та пояснювати наслідки брехні на власному прикладі.

Допомагайте дитині опановувати власні емоції, розуміти їх. Це допоможе позбутися частини причин, через які діти брешуть. Обов’язково підтримуйте дитину в складних ситуаціях, допомагайте їй знаходити правильні способи вирішення проблем.


Брехня дитини – це сигнал, який не можна ігнорувати та залишати без уваги. Іноді така поведінка може свідчити про проблеми та потребувати допомоги фахівця. Якщо всі ваші спроби допомогти дитині безуспішні варто звернутися до спеціаліста, який визначить глибинні причини поведінки дитини.


Читайте також: Топ-13 фраз, які змусять вашу дитину слухатися






Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук