Масниця в Україні: традиції та рецепти
Опубліковано 13 Березень 2024 о 10:00
Блог Діти в місті Київ > Оглядові статті > Масниця в Україні: традиції та рецепти
Photo: Freepik
Масницю в Україні святкують за сім днів до початку Великого посту. Цього року святкування припадає на 11-17 березня. Це свято в Україні має ще такі назви, як Сирна неділя, Сиропуст, Колодій, Бабське свято. З давніх часів це свято пов’язують з проводами зими. Щороку дата святкування Масниці змінюється, однак звичаї лишаються незмінними.
«Діти в місті» зібрали цікаві факти про Масницю та дізнавалися, які страви варто приготувати на цьому тижні.
Трошки історії
Вперше Масниця згадується ще у дохристиянську епоху, але навіть після прийняття християнства це свято продовжили святкувати, а традиції майже не змінилися. Тиждень святкування буквально був розписаний по днях, включаючи в себе день з іграми, масові гуляння до ранку, ходіння по гостях, вечорниці та смачні застілля.
Цікаво, що звична для багатьох назва «Масляна» - це русизм, адже назва «Масниця» походить від традиції на це свято їсти «масні» страви: масло, сир, сметану. Протягом свята господині готували вареники, запіканки та млинці. Традиція випікати налисники більшою мірою була впроваджена в Україні в 60-х роках, коли радянська влада намагалася нівелювати власну культуру етносів.
Колодій
Доволі цікава та незвична традиція на Масницю – це народження Колодія. В перший день він народжувався. «Народженням» займалися виключно заміжні жінки, після чого колодку (поліно) прикрашали стрічками. Після цього молодиці прив’язували прикрашені колодки до ноги парубка. У кожному селі були свої традиції народження Колодія.
Більш детально про цю традицію та про святкові страви можна подивитися у відео:
Video: Євген Клопотенко
Варто зазначити, що під час Масниці жінки в Україні виконували домінуючу роль. Саме вони були ініціаторами святкувань та веселощів.
Що приготувати на Масницю
Український шеф-кухар Євген Клопотенко пропонує крім звичних тоненьких млинців спробувати на Масницю приготувати автентичні українські млинці на кефірі, які виходять пухкими і товстенькими. Варто також спробувати гречаники – млинці з гречаного борошна.
Млинці на кефірі
Вам знадобиться:
- 650 мл кефіру
- 1 яйце
- 1 ст. л. цукру
- 10 г ванільного цукру
- 200 г борошна
- ½ ч. л. ложки соди
- 5 ст. л. олії
Ретельно перемішайте всі інгредієнти, останньою додайте олію. Смажте млинці на пательні до золотистої скоринки.
Більше рецептів знайдете в цьому відео:
Video: Євген Клопотенко
Ще більше рецептів шукайте в нашій статті: Рецепти млинців: топ-7 найсмачніших млинців до Масляної
Куди піти на Масницю
Коло Свароже. Колодій
Photo: Маркет-молл Даринок
16-17 березня – Коло Свароже. Колодій від Арт-завод Платформа та Маркет молл Даринок
Це красива багатовікова традиція збиратися у колі сім‘ї та друзів, щоб разом відчути магію весняного перезавантаження та почати новий цикл життя
Звук трембіти, палахтюче Коло Свароже, шоу барабанів, бойовий гопак, відлуння молотів ковалів, іскри з-під копит козацьких коней, силові та акробатичні трюки, етновиступи артистів, а також багато млинців – куди ж без них!
Отож, запрошуємо разом зануритись в таємничу атмосферу давніх традицій і спалити символ зими, щоб залишити все старе позаду. Момент, коли сили стихій переплітаються з міфічними істотами, а весняний вітер приносить наші сподівання і мрії
В програмі:
- Запальні виступи Юля Юріна - програма "Ґвара", NAZVA, Zapal band, ЯРРА, The DOOX, G-ART, Rohata Zhaba та діджей-сети з етнічними композиціями від ANNA ALOKA.
- Шоу театру вогню «Ясне сонце»: «Палаюче колесо», «Вогненний лабіринт» та «Спалення Марени» – данина стародавній традиції вшанування життєдайного вогню.
- Вражаюче шоу на литаврах, силове акробатичне шоу, бойовий гопак.
- Традиційне кінне шоу з шаблями та списами.
- Інтерактивна вистава на мечах та інтерактивна локація середньовічного бою.
- Майстер-класи з карбування металу, гончарства, ковальського мистецтва та виготовлення традиційних народних оберегів.
- Для найхоробріших – ярмарковий стовп з подарунками.
- Гостинний майданчик частувань.
- Більше 20 розважальних майданчиків для дітей.
Чекатимемо вас 16-17 березня за адресою:
- вул. Якова Гніздовського, 1А.
Масниця на ВДНГ
16 та 17 березня на ВДНГ відбудеться «Масниця» – завершальна подія «Зимової Країни»
«Зимова Країна» на ВДНГ у Києві традиційно завершиться дводенною «Масницею». Цьогоріч святкові вихідні припадають на 16 та 17 березня. Подія базуватиметься на українських традиціях: гості зможуть послухати веснянки, побачити відтворення обрядів, скуштувати страви національної кухні та взяти участь у тематичних майстер-класах.
Спеціально до «Масниці» територію комплексу прикрасять традиційними для української культури декораціями з сіна. Доповнюватимуть їх різнобарвні стрічки, що символізують настання весни.
На центральній площі розміститься невеличка сцена, де протягом двох днів відбуватимуться виступи народних гуртів та колективів. Щогодини з 12:00 до 18:00 тут показуватимуть виставу «Ой на Масницю!», що розповідатиме про історію свята й познайомить гостей з притаманними йому традиціями та обрядами. У суботу, 16 березня, на заході виступатимуть народний фольклорний ансамбль «Громиця», гурти «Шум’я» та «ДваТри». У неділю, 17 березня, відбудуться виступи гуртів «ГуляйГород», SoloMia та дитячого фольклорного ансамблю «Зернятко».
Ще одне яскраве доповнення «Масниці» на ВДНГ – ходулісти, що протягом двох днів зустрічатимуть гостей. А кульмінацією традиційно стане вогняне шоу зі спалюванням опудала зими у фіналі. Наші пращури вірили, що цей обряд дає дорогу весняному теплу.
Усі активності відбуватимуться на центральній площі Експоцентру. Там же розміститься бар вареників, а також фуд-корт з величезним різноманіттям страв: від бограча до грилю. Поруч працюватиме зона майстер-класів.
Колодій в етнографічному комплексі "Українське село"
Photo: "Українське село"
Етнографічний комплекс "Українське село" – це один із небагатьох майданчиків, де відбувається справжнє українське свято Колодія на завершення масничного тижня.
Сьогодні як ніколи варто знати, поринати та ще більше заглиблюватись у свої рідні українські традиції, так, щоб дрижаки пробирали, вслухатись у кожне слово пісень, щоб відчути душу нашої нації, тупотіти українську землю в народних танках, щоб відчути її силу, грати народні ігри разом зі своїми дітьми, щоб передати їм любов до свого народу. Ось такою є мета заходів за народним календарем в Етнографічному комплексі «Українське село».
Тож запрошуємо до нас на гостини! Українська молодь з когорти фольклористів та етнографів готує для вас чудовий захід простонеба, на центральній музейній галявині.
Обрядові святкування Колодія в «Українському селі» відбудуться: 16 та 17 березня 2024 р. 13:00-15:00
В програмі заходу:
- Ігри на галявині разом з гостями, «сповивання колодки”;
- Спільне розспівування весняних пісень, обрядові дійства;
- Танці та ігри, народні забави для дітей та дорослих,
- Чіпляння колодки неодруженим;
- Спалення солом`яного опудала – символа зими.
Протягом дня:
- Майстер-класи з традиційних народних промислів;
- Екскурсійне обслуговування в музеї та тропічних теплицях (за попереднім бронюванням);
- Продаж виробів народного промислу у музейній крамниці;
- Працює мінізоопарк;
- На вас чекають теплі зали та смачні українські страви української кухні.
Просто неба будуть готуватися вареники, налисники, козацький куліш, шашлик, гарячі напої, глінтвейн у казані та інші страви;
Парково-мангальна зона (за попереднім бронюванням).
Територія комплексу відчинена для гостей з 10:00;
Вхід на територію комплексу, споглядання та участь у народних забавах – безкоштовно!
Заради вашої безпеки на території музею є укриття.
Масниця у Феофанії
16-17 березня парк "Феофанія" запрошує на святкування Масниці.
Адреса:
- вул. Академіка Лебедєва, 32. Доїхати до парку можна від ВДНГ на 444 маршрутному таксі.
Телефон
- +380 (67) 447 10 15
Святкування традиційного українського "Масниця. Колодій"
Photo: Національний музей народної архітектури та побуту України
16-17 березня в Музеї просто неба ви зможете більше дізнатися про це неповторне, колоритне, наповнене цікавими народними звичаями, обрядами та традиціями свято!
Воно відоме ще з сивої давнини і досі лишається одним із найулюбленіших.
Співробітники музею покажуть цікавий обряд «колодкування», розкажуть про традиційну та обов’язкову страву, яку готували на Масницю – вареники з сиром. І звісно, їх можна буде скуштувати на святі, щедро политих сметаною та маслом.
Основним колоритним дійством стануть виступи фольклорних колективів з чудовими українськими народними піснями, запальними танцями й мелодіями.
Приходьте разом з друзями та родиною, щоб відчути справжню атмосферу українського свята! Нехай Колодій принесе вам незабутні враження!