«Гра в кальмара» та його вплив на дітей: коментар психолога
Опубліковано 09 Листопад 2021 о 10:00
Блог Діти в місті Київ > Різне > «Гра в кальмара» та його вплив на дітей: коментар психолога

Photo: Netflix
Південнокорейський серіал «Гра в кальмара» влаштував справжній переполох у світі, ставши найпопулярнішим в історії стрімінгової платформи Netflix. Картина розповідає про ігри на виживання та містить багато жорстоких сцен. Попри те, що серіал має вікове обмеження від 18 років, він став неймовірно популярним серед дітей та підлітків.
Наслідування
Батьки, педагоги й навіть уряди деяких країн переймаються популярністю серіалу, оскільки діти масово намагаються повторити ігри з картини.
У Британії школярі намагалися повторити смертельні розваги із серіалу, внаслідок чого експерти з безпеки закликали батьків встановити спеціальні фільтри, які не дадуть дітям можливості подивитися картину. У Катарі школи попередили батьків про згубний вплив серіалу, а в Сіднеї забили на сполох після того, як молодші школярі почали повторювати ігри на дитячому майданчику.
Photo: Рexels
Втім, блокування серіалу не здатне захистити дітей від перегляду картини, адже «Гра в кальмара» проникла у всі соціальні мережі. До того ж, заборони на ігри можуть спричинити лише додатковий інтерес та сплеск агресії. Діти продовжуватимуть грати, тільки приховуватимуть це від батьків.
Читайте також: Що дивляться наші діти і як це впливає на їхню поведінку: розбираємо серіал «Перші ластівки»
Що думають психологи?
Photo: Рexels
Фахівці вважають, що заборони у разі масової популярності продукту призведуть лише до зворотного ефекту. Тому розмову про серіал слід повернути в інший бік. Сюжет «Ігри в кальмара» дає можливість обговорити такі складні теми, як соціальна нерівність, залежність, насильство, а також поговорити про людяність та взаємовиручку.
Практикуючий психолог Аліна Касілова у коментарі «Діти в місті» зазначила, що не варто забувати про таку прекрасну навичку, як критичне мислення. Особливо коли йдеться про вплив на дітей та підлітків різних фільмів, серіалів, відео, онлайн ігор і навіть книг. За словами фахівця, діти часто не користуються цією навичкою.
При цьому існує актуальна проблема, коли реальність та цифровий світ (у тому числі й фільми/серіали) дуже переплетені. Часом настільки, що для дитини це стає єдиним цілим. Виникає оманливе відчуття, що показане у фільмі начебто дозволено і реально у навколишньому світі.
«Тому важливо нагадувати дітям та підліткам про критичне мислення. Про те, як різні кадри у фільмі та дії в онлайн грі, впливають на наш світогляд, емоційний стан. Якщо після перегляду однієї серії нам стає ніяково, некомфортно чи сумно, варто поставити запитання «чому так? від чого?» та обговорити це з близькими людьми», - зазначає Касілова.
За її словами, деякі кадри із серіалу можуть бути травматичними для психіки незалежно від віку.
«Я рекомендую батькам використовувати популярні фільми та серіали для того, щоб обговорити з дитиною, як вона ставиться до проблеми, яка показана в сюжеті. Обговоріть, як би вона вчинила на місті різних персонажів. Яке рішення для неї є прийнятним? Це не тільки дозволить побудувати та зміцнити довірчий контакт з дітьми підліткового віку, але також дасть можливість дізнатися про цінності та пріоритети дитини», - зазначає психолог.
Аліна Касілова також радить ділитися з дітьми своєю думкою про побачене, уникаючи критики та повчань.
Вам може стати в нагоді наша стаття: Топ україномовних YouTube-каналів для дітей
Дитячий і сімейний психолог Світлана Ройз у Фейсбуку зазначає, що в багатьох школах діти грають в ігри з серіалу, але далеко не скрізь це призводить до прояву жорстокості. За її словами, необхідно формувати спільноту, оскільки агресія найчастіше проявляється в авторитарних колективах.
За словами Ройз, з підлітками важливо говорити про моральні та етичні проблеми. Якщо батьки дізналися, що дитина дивиться серіал, необхідно запропонувати їй подискутувати на цю тему. Таким чином, тему можна перевести з емоційної площини в інтелектуальну.
Психолог пояснює, що підлітки часто прагнуть ризикувати, у них виникають складнощі з гальмуванням та оцінкою ризиків. Присутня також романтизація смерті. Тому Ройз радить говорити з дітьми про цінність життя та їхню власну цінність.